
Marcin Gierbienis, Damian Poklewski-Koziełł „Izba Pamięci”
Budynek Izby Pamięci zaprojektowano z wykorzystaniem 6 typoszeregów, które wyróżniono ze względu na barwę, wykończenie powierzchni, obróbkę oraz sposób montażu. Na elewacjach zewnętrznych zastosowano kamień surowy, bez wypełnienia, o powierzchni gładkiej, szlifowanej. Uzyskano efekt surowej, dostojnej i szlachetnej fasady, utrzymanej w duchu klasycystycznej architektury. Lizeny wykończono podobnym kamieniem, jednakże o mniejszej grubości, montowanym tym razem na zaprawie klejowej bezpośrednio do cementowego poszycia podkonstrukcji stalowej. Ze względu na znaczne gabaryty lizen zrezygnowano z zastosowania kamienia w formie monolitycznego bloku.
We wnętrzu zależało nam na ociepleniu charakteru przestrzeni, ukierunkowanej na pamięć o pomordowanych. Dlatego do kamienia dodaliśmy pigment o ciepłej barwie. Na podłodze trawertyn ułożyliśmy w cegiełkę. Powierzchnie pozostawiono szorstkie, aby zapewnić odpowiedni stopnień antypoślizgowości. Podkreśla to dodatkowo walor użytkowy trawertynu.
Na suficie zaprojektowaliśmy prefabrykowane płyty z motywem antycznej kanelury uzyskanym dzięki obrabiarce CNC. Przełamaliśmy tym samym gładki charakter ścian wewnętrznych.
Ostatnim typoszeregiem jest kamień wykorzystany do tablic z nazwiskami zamordowanych mieszkańców warszawskiej Woli. Do trawertynu dodaliśmy transparentną żywicę. Wielkogabarytowe płyty zamontowane zostały w dystansie do ściany nośnej. Od tyłu zostały podświetlone. Dzięki temu uzyskano efekt oderwania od ściany, lewitacji a sam kamień zaprzecza swej fizycznej naturze, czym odwołuje się do ponadmaterialnej, duchowej sfery ludzkiego życia.