Gdzie warto zamontować rolety rzymskie i jakie wybrać?

Nowoczesne osłony okienne stanowią nie tylko efektowną dekorację pomieszczenia, ale odznaczają się też dużą funkcjonalnością. Do najpopularniejszych można zaliczyć rolety rzymskie, które coraz częściej zastępują klasyczne firany i materiałowe zasłonki. Zastanawiasz się nad montażem rolet rzymskich w swoim mieszkaniu? Poznaj ich zalety i dowiedz się, które warto wybrać!

Jak działają rolety rzymskie? 

Rolety rzymskie łatwo można rozpoznać po specyficznych fałdach, które tworzą się podczas ich zwijania. Być może widziałeś już taką dekorację okna w mieszkaniach swoich bliskich czy znajomych. Efekt fałdowania uzyskuje się za pomocą tuneli z przeźroczystymi poprzeczkami zamontowanych na materiale w odstępach około 25-30 centymetrów. Roletą można łatwo sterować przy użyciu sznurka lub specjalnego systemu koralikowo-łańcuszkowego. Drugi sposób częściej stosowany jest przy ciężkich roletach wykonanych z grubych tkanin lub o dużej powierzchni. Montaż rolet rzymskich odbywa się bezinwazyjnie na zaciskowych zaczepach lub przez przywiercenie do ramy okiennej. Osłonę można przymocować także do sufitu lub ściany tuż nad wnęką okienną, by optycznie powiększyć pomieszczenie. W wielu modelach zastosowano system samoblokujący, który pozwala dowolnie regulować ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. 

Jaka roleta rzymska do łazienki i kuchni? 

Funkcjonalne rolety rzymskie do kuchni: https://lestore.pl/sklep/rolety-rzymskie stanowią świetną alternatywę dla klasycznych firanek i zasłon. Delikatne tkaniny łatwo wsiąkają zapachy, przez co wymagają częstego prania. Najlepiej wybrać roletę wykonaną z nieco grubszego materiału, który jest odporny na zabrudzenia. Większość modeli można łatwo zdjąć i wyprać w pralce, co pozwala zachować higienę w pomieszczeniu. Rolety rzymskie dobrze sprawdzą się także w łazience. Pomieszczenie to często jest niewielkich rozmiarów, a zamontowanie zwijanej rolety na oknie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Z uwagi na to, że w łazience panuje duża wilgotność, warto postawić na model wykonany z materiału sztucznego o właściwościach wodoodpornych. W wypadku zachlapania wodą, roleta szybko wyschnie. Osłona okienna w intensywnym kolorze będzie ciekawym urozmaiceniem aranżacji łazienki.

Wybieramy rolety do sypialni oraz salonu 

Efektowna roleta rzymska dopasowana do stylu i kolorystyki salonu to doskonała ozdoba okna. Można zamontować ją samodzielnie lub w zestawieniu z dekoracyjnymi zasłonami. W salonie dobrze sprawdzą się rolety gwarantujące zaciemnienie pomieszczenia na poziomie 50-70%. W ciągu dnia możesz wpuścić do pokoju więcej światła słonecznego, a po zmroku osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Większość osób stawia na eleganckie, gładkie rolety w neutralnych kolorach, takich jak biel, beż czy szarość. We wnętrzach rustykalnych i skandynawskich świetnie wyglądają osłony wykonane z naturalnych materiałów o wyraźnej strukturze. Jeśli natomiast chodzi o sypialnię, możesz zdecydować się na rolety rzymskie zaciemniające wykonane z nieprzepuszczającej tkaniny typu blackout. Takie rozwiązanie pozwoli ci uniknąć porannych pobudek spowodowanych ostrym słońcem wpadającym do pomieszczenia. Oprócz tego rolety ochronią sypialnię przed nadmiernym nagrzewaniem w okresie letnim. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *